neděle 14. září 2008

Jak získat práci (nejen) na Novém Zélandu

Teď asi zklamu davy čtenářů, kteří hledali zaručený recept pro nalezení a získání práce, ale asi jako ve všem, tak i při hledání práce musíte mít především štěstí.

Pravděpodobně nejjednodušší je najít práci přes "známého", to fungovalo, funguje a fungovat bude vždy. Takže se ptejte ve škole, v nynějším zaměstnání, v hospodě, na ulici, v autobuse, v rodině, prostě každého. Někdo třeba bude o něčem vědět a vás to bude stát minimum námahy. Pravděpodobnost přijetí přes "známého" je opět větší, než kdybyste se o místo ucházeli jako člověk takzvaně "z ulice".

Pokud se budeme bavit o Novém Zélandu, tak zde je situace na trhu práce usnadněná podstatně jednoduššími pravidly pro nástup do zaměstnání. Myslím zejména nutné papírování. Není problém nastoupit pouze na jeden den na zkoušku (pravděpodobně se budete ucházet spíše o méně kvalifikované práce) a pak buď můžete zaměstnání přijmout nebo jít o dům dál (nebo být odejiti). Takže asi nejvhodnější taktika je osobní návštěva zvoleného budoucího pracoviště a tvrdit, jak vás daná práce baví, že jste nikdy nechtěli dělat nic jiného a jakou máte velkou praxi. Vytištěný životopis není na škodu, ale není nutný - oni si vás vyzkouší.

Další postup je následující: Po nástupu do zaměstnání vyplníte jeden(!) formulář (IR330), na kterém je vaše jméno, IRD number a jakýsi daňový kód (je tam přehled a není složité vybrat ten správný - většinou to bude M). A to je vše! Pak už zbývá jen nahlásit číslo bankovního účtu a každý týden budete o pár dolarů bohatší. Ještě je vhodné zaměstnavatele upozornit, aby vám nestrhával příspěvek na Kiwisaver, což je obdoba našeho penzijního pojištění. Je to jen pro rezidenty, takže byste z toho stejně nic neměli.

Teoreticky po vás mohou chtít vidět pracovní povolení (tedy cestovní pas), ale mně se to nestalo. Navíc Inland Revenue a Immigration spolu nijak nespolupracují, takže nikdo nepozná, že pracujete s propadlým vízem. Jak říkal Jon: Dokud platíte účty a daně, tak si vás nikdo nevšímá.

Až budete chtít zaměstnání opustit, tak pouze nahlásíte, že hodláte zmizet a oni vám následující výplatní termín dají poslední mzdu + vyplatí dovolenou (někdy se přidává pár procent ke mzdě a na dovolenou není nárok).

Pokud hodláte na Novém Zélandu vykonávat nějakou kvalifikovanou práci, tak hledejte přes zprostředkovatelské servery. Namátkou třeba Seek.co.nz. Vystavte zde svůj životopis a pak už jen přijeďte podepsat smlouvu. S pracovním povolením nebude problém.