neděle 19. dubna 2009

Průzkumy nad zlato

Před chvílí jsem si přečetl článek o průběhu debaty v Otázkách Václava Moravce a jsem mírně znechucen. Jednalo se o bývalého ministra financí M. Kalouska a budoucího krále J. Paroubka. Podotýkám, že jsem zmíněný pořad neviděl, ale když už i rudé Novinky.cz píší o budoucím králi nepříliš lichotivě, tak je něco špatně.


K tématu pádu vlády ministr v demisi uvedl, že nebyly napáchány jen škody v rámci probíhajícího českého předsednictví v Evropské unii, ale také kvůli ekonomické krizi ve světě. „V době krize je ve světě na tento region nějaký pohled. S guvernérem centrální banky Zdeňkem Tůmou jsme dlouho vysvětlovali, že ČR není jako Maďarsko, které bankrotuje. Když se nám to začalo dařit, tak druhý den po pádu maďarské vlády padla vláda česká, a to se těžko vysvětluje,“ uvedl s poukazem na okamžitý pokles trhů po svržení kabinetu Mirka Topolánka (ODS).

Jiří se ovšem řídí především průzkumy a ty jsou pro něho svaté. Zajímalo by mě, kde ty průzkumy dělá. A také by mě zajímalo, jestli má vůbec nějaký svůj názor, ale to bych po něm asi chtěl příliš.

Kalouskův oponent v debatě, šéf ČSSD Jiří Paroubek, nesouhlasil. Podle něj nebyla směrem k zahraničí napáchána žádná škoda, trhy se rychle zotavily a negativní komentáře zahraničního tisku odmítl s tím, že zdaleka nepřevažují. „„Já čtu i jiné komentáře. To, co píší novináři z časopisů typu The Economist, to mě nechává klidným,“ řekl s tím, že pro něj je důležitější 56procentní podpora pádu vlády, kterou zjistil průzkum.

Někteří lidé si snad myslí, že když se toho ďábla Topolánka zbaví, tak najednou začne blahobyt. To se opravdu nestane. A pokud padne vláda uprostřed předsednictví EU, tak vypadáme jak banda rozhádaných dětí, do kterých opravdu nikdo investovat nebude, a tak především ti, kteří si přáli pád vlády, dřív nebo později přijdou o práci.

Kalousek odmítl, že by zahraničí chápalo rozpory na české politické scéně tak, jak naznačil Paroubek. „Od světa nemůžete chtít, aby rozlišoval, že je tady koalice a opozice, oni nás vidí jako jednu zemi,“ řekl s tím, že Češi jsou za hranicemi teď vnímáni jako „pitomci“.

Také bych rád řekl, že M. Kalousek není můj oblíbenec, ale dle mého názoru toho v rámci možností naší politické scény udělal více prospěšného než naopak. Nebo lépe řečeno: mohlo by to být mnohem, mnohem horší.

Rovněž neříkám, že by padlá vláda byla zrovna skvělá (k tomu se ani nepřiblížila), ale ve srovnání s tím, co se tu snaží vybudovat KSČSSD... Snad lidé dostanou rozum a Jiří I. nakonec korunován nebude, ale zatím k tomu má slušně nakročeno a absolutní monarchie tu bude co nevidět. A to se teprve začnou dít věci.