neděle 17. února 2008

Bankovní účet - ANZ Bank

Pokud chcete na Novém Zélandu pobývat déle než jen pár týdnů, tak nejspíš budete potřebovat účet v nějaké NZ bance. Pokud zde chcete pracovat, tak je to skoro nutnost, protože zaměstnavatel vám peníze na český účet posílat nebude. Na NZ je samozřejmě hned několik bank, takže máte z čeho vybírat. Já jsem si vybral ANZ Bank, protože mi bylo řečeno, že má údajně nejvíce bankomatů a poboček. Nezjišťoval jsem, jestli je to pravda, ale nejspíše ano. Pobočky vídám poměrně často a jejich bankomaty jsou skoro všude. Navíc můžete bezplatně vybírat peníze i z bankomatů The National Bank.

Pořízení účtu je velmi jednoduché a stačí vám na to pas, NZ adresa (mělo by jít použít adresu backpackeru - ale ověřte si to předem) a tuším 200$, které můžete ihned vybrat. Postup pro všechny banky je víceméně stejný, takže to bude platit obecně.

Vejdete do vybrané banky a vyberete si první lelkující osobu ve firemní uniformě. Té řeknete, že chcete bank account a ona se vám okamžitě začne věnovat. Buď zavolá jinou povolanější osobu nebo si vás odvede ke stolečku. Že nejste místní, pozná nejspíše až podle pasu, protože v Aucklandu je mnoho cizinců/lidí, co neumí anglicky (rouzuměj asiaty). Řekněte, že preferujete low monthly fee (nízký měsíční poplatek), protože lépe úročené účty jsou většinou dražší a navíc asi nebudete mít co úročit. Během zakládání účtu osobě odpovíte, že v ČR opravdu nemluvíte německy a pokud jste student, tak vám bude nabídnut studentský účet, kde není žádný měsíční poplatek (pokud si to pamatuji dobře, tak po mě nikdy žádné potvrzení ze školy nechtěli - co z toho vyplývá?). Osoba si opíše pár údajů z pasu, adresu, telefon a předá vám kartičku s čísly dvou bankovních účtů. Jeden je klasický běžný účet (číslo v ANZ většinou končí 00) a druhý je lépe úročený účet (číslo končí 46 nebo 48).

Dále samozřejmě budete chtít internet banking a phone banking. V ANZ je to v jednom balíčku a je to v ceně měsíčního poplatku, takže není důvod to nevyužít. Dostanete kartičku s osmimístným číslem pro přihlášení do elektronického bankovnictví (Customer Registration Number) a dají vám do ruku telefon, kde si zaregistrujete váš pin number (až bude chvilku ticho, tak namačkáte 4-místné číslo, což bude váš pin a stisknete #, opět to samé číslo a #). Před tím budete upozorněni, že to nesmí být sekvence jako 1234, 5678 nebo stejná čísla jako 1111, 9999 atd.

Až se během následujích pár dní dostanete na internet, tak na hlavní stránce webové ANZ Bank vpravo nahoře kliknete na register a vyplníte Customer Registration Number a pin number. Poté si nastavíte nové heslo, přičemž tam musí být jak písmeno, tak i číslo. Peníze mezi oběma účty můžete libovolně přesouvat - je to zdarma a přesun se projeví okamžitě. V bankomatu lze vybírat jen z běžného účtu. Na lépe úročeném účtu je momentálně měsíční úrok 7,75% ročně, takže je vhodné mít většinu peněz zde a na běžném účtu mít jen několik set na běžné platby. Peníze se úročí jen pokud je zůstatek větší než 2000$! Úroky se navyšují denně a připisují jednou za měsíc. Z úroků vám bude stržena daň, takže pokud už máte IRD, tak ho v bance rovnou nahlašte nebo tam po získání zajděte. Bez nahlášení se totiž strhává 39% ze zisku.

Pravděpodobně během nastavování phone/intenet bankingu vložíte peníze na účet a předají vám vaši novou platební kartu. S platební kartou následuje stejný postup pro volbu pin number jako u phone/internet bankingu, akorát používáte platební terminál místo telefonu. Jen co vyjdete ven z banky, tak můžete všechny vložené peníze pomocí karty ihned vybrat - funguje okamžitě. Denní limit pro výběr je standardně 400$ a pro platby v obchodech 3000$. Asi je vhodné to rovnou zvýšit na 800$, což je maximum.

Nejspíše v každé bance je možné si sjednat i pojistění odpovědnosti nebo pojištění auta, ale o tom až příště.