čtvrtek 6. listopadu 2008

Támhle mají úrok 3,5 %, běžíme tam!

Česká národní banka dnes snížila hlavní úrokovou sazbu na 2,75 procenta (o 0,75 %) a polovina národa začíná vyšilovat. Ponechám stranou samotné snížení sazby, i to o kolik se sazba snížila, protože tomu za prvé zase tak moc nerozumím a za druhé s tím stejně nic neudělám. Spíše se zaměřím na reakce lidí.

V tomto případě se náš chamtivý národ rozdělil na dvě skupiny: té první je to úplně jedno a té druhé to vadí. A vadí jim to buď proto, že si vzali hypotéku při vyšší sazbě a teď platí víc než soused, který si ji vezme až dnes, nebo se jim naopak sníží úroky na běžném/spořicím účtu (v horším případě oboje).

"Hypotékáři" asi nebodou spokojeni nikdy, což celkem chápu, protože při změně úrokových sazeb o několik desetin procenta mohou být rozdíly v platbách i tisíce korun měsíčně. Ale nadávat kvůli tomu, že mám hypotéku a ta zlá ČNB si dovolí snížit úroky o měsíc později, to mi přijde trochu na hlavu. Mohou být rádi, že hypotéky vůbec existují a hlavně ČNB tu není od toho, abychom měli levné hypotéky, ale nepřisli na buben jako celek, tedy ČR. Jak se jí to (ne)daří opět řešit nehodlám.

Ale co mě vlastně donutilo "ublognout", byly výkřiky různých lidí, že musí neustále měnit banku v honbě za co nejvyšším úrokem na běžném/spořicím účtu. Nejdřív jim někde slíbili nevídaných 3,5 % ročně a tím je nalákali k sobě a pak si dovolili snížit úrok na pouhých 3,3 %! Skandál. Nejspíš není nutné dodávat, že to také bylo po snížení sazeb. Ale asi bych měl dodat, že v tu dobu byla inflace 6 až 7 procent a tak to bylo horší než kdyby byl úrok 0,1 % a inflace 3 %, jak tomu bylo v minulých letech... Řešit nějaké poplatky za zřízení/vedení/zrušení účtu asi taky nemá cenu, protože většina je přece zdarma a to je další věc, na kterou Novák slyší.

A co z toho plyne? Počkejte si až vyskočí inflace na nějakých 8 procent a nabídněte spořicí účet se 4 procenty ročně. Lidé se k vám pohrnou jako nikdy. Užívejte si pak výdělávání na hloupých spoluobčanech, kteří vám budou nutit své peníze. Pokud půjde inflace nad 10 %, možná můžete ještě mírně zvýšit úrok a popohnat i méně důvěřivé občany, ale ne víc než na 4,5 %. Potud bude vše v pořádku - budete je vlastně okrádat, ale oni se budou usmívat. Jakmile poté klesne inflace na čtyři procenta a vy snížíte úroky o jedinou desetinku, tak přijdete o významné procento zákazníků, protože jinde jim určitě nabídnou o setinku vyšší sazbu. Vítejte v českém bankovním světe.K napsání úvahy mě přivedlo přečtení téhle diskuze.