pátek 18. července 2008

O dešti (NZ a Thajsko)

Nechci tvrdit, že by na Zélandu pršelo nonstop, to zase ne, ale počasí je tam přece jen chladnější a to mi příliš nevyhovovalo. Mluvím o severním ostrově a konkrétně o oblastech Auckland a Coromandel. V létě je 20° - 25° C a v zimě 5° - 10° C. Je to takové neslané nemastné a pršet může kdykoli.

Pokud v předpovědi hlásí déšť, tak bude pršet skoro určitě (a když ne, tak to příliš tak nevadí). Pokud hlásí přeháňky, tak bude opět pršet skoro určitě. Pokud občasný déšť, tak opět nejspíš bude pršet. Pokud hlásí jasno, tak možná bude pršet. Pokud hlásí jasno a žádný déšť alespoň následující tři dny, tak snad pršet nebude.

Ale zase abych místnímu počasí nekřivdil, tak musím dodat, že v případě (ne)hlášeného mírného deště prší třeba jen 15 minut a je po všem. Je to celkem fofr: 9:41 jasno, 9:57 zataženo, 10:01 prší hodně, 10:09 už jen kape, 10:17 polojasno a v 10:48 jsou suché chodníky. Jindy ale fouká a střídavě poprchává třeba tři čtyři dny. A pokud hlásí pořádný déšť, tak opravdu hodně prší i několik hodin a potom jsou všude krásné potůčky a ze střech se stávají zákeřné vodopády. To jsem zažil dvakrát v Coromandel + jednou v menším měřítku zrovna když jsem šel v Aucklandu do školy. Sedět šest hodin v mokrém oblečení je opravdu paráda.

Z Nového Zélandu žádnou deštivou fotku nemám, tak alespoň duha:
V Thajsku jsem byl na konci června, což je považováno za začátek sezóny dešťů a během 14 dní pršelo pouze první den a poslední dva. Opravdový déšť, do kterého není vhodné vycházet, byl naštěstí jen jednou a to poslední den, když jsem odjížděl autobusem na letiště. Ale možná jsem měl jen štěstí.

Když mrholilo nebo pršelo jen trochu, tak většina lidí ani nevytahovala deštníky, protože to vzhledem k horku okamžitě osychá. Sice poprchává, ale stále je 30 a víc stupňů. Ze začátku jsem byl trochu naštvaný, že nesvítí sluníčko, ale věřte mi - pokud nejste na pláži, tak je to takhle lepší.

Během letní sezóny je v Thajsku vedro a opravdu nepříjemné vlhko, takže kdo tohle počasí špatně snáší, tak by měl přijet jako většina turistů v zimě. To není takové horko a od konce prosince do začátku března prakticky neprší.

Následující fotky jsem vyfotil, když jsme přijížděli autobusem do Bangkoku. Vypadalo to sice hrozivě, ale nakonec podle pravidla "Pes, který štěká, nekouše." se zase tak moc nedělo.
A nakonec zmiňovaný déšť těsně před odjezdem, den po předchozích fotkách. Takhle ale pršelo asi jen čtvrt hodiny: