čtvrtek 17. ledna 2008

Přílet na Nový Zéland

Už v letadle se před přistáním na Novém Zélandu rozdávají takzvané Arrival Cards. Do této karty vyplníte dobu pobytu na NZ, proč tam jedete a co s sebou vezete nebezpečného atd. Všechny údaje musíte vyplnit pravdivě, a to zejména co s sebou vezete - především pokud se jedná o jídlo. Když s sebou vezete cokoli, co se jen podobá jídlu nebo se dá sníst, tak zaškrtněte, že máte jídlo. Ještě před prvním rozhovorem s celníkem stojíte ve frontě, kterou prochází cvičený pes a pokud by u vás našli něco k jídlu a nebylo by to zaškrtnuté, tak jste okamžitě o 200$ chudší.

Jak vyplnit Arrival Card:


  • Hlavně pravdivě!

  • Část 1 - Číslo letu; číslo pasu; národnost; příjmení; jméno; datum narození; zaměstnání; adresu, kde budte na NZ bydlet; stát, kde jste se narodili a odkud letíte, asi nemusím vysvětlovat. Je to v tomto pořadí a nemusíte umět anglicky skoro vůbec, abyste poznali, co kde vyplnit. Jen pár rad: do zaměstnání napište student, pokud vypadáte na méně než 30 a nemáte práci. Adresu vyplňte buď podle pravdy nebo si ještě před odletem napište adresu nějakého backpackeru a použijte ji. Přinejhořším najdete nějaké adresy hotelů a bacpackerů v reklamních brožurách cestou k celníkovi.

  • Část 2a vás nezajímá, protože nejspíš nejste NZ resident. Pokud ano, tak nejspíš víte, jak vylpnit dotazník a nevím, proč ztrácíte čas čtením mých pseudomoudrostí ;-).


  • Část 2b - Jak dlouho budete na NZ? - vyplnil jsem 8 měsíců a celník se tomu nijak nedivil; Hlavní důvod návštěvy? - pokud máte WHS: holiday a education, jinak samozřejmě třeba visiting friends or relatives (návštěva kamarádů nebo příbuzných); Ve které zemi jste naposledy žili více než 12 měsíců? - většinou asi Czech Republic (pokud máte v pase dlouhodobé vízum do jiného státu, tak by je to mohlo zajímat); Který stát konkrétně to byl? - opět asi Czech (případně California, Utah - radši nepište Morava).


  • Část 3 - Ta je společně s částmi 4 a 7 asi nejdůležitější. Balil/a jste si osobně svá zavazadla? - ANO/NE (Většinou asi ANO, pokud bude NE, tak si vás nejspíš prověří, jestli vám někdo něco nepodstrčil.); Vezete s sebou na NZ: Jakékoli jídlo? - Většinou asi ANO, ať už je to cokoli poživatelného (Horalky nebo čokolády můžete vzít s sebou na NZ, ale musíte je nahlásit. Cokoli jiného taky nahlašte a pak ukažte, oni to buď vyhodí nebo povolí.); Výrobky ze zvířat? - ANO/NE (Salámy, kůže a kožešiny, med, škeble, korály, kosti... Lepší je nahlásit víc než aby něco chybělo.); Cokoli rostlinného původu? - ANO/NE (Ovoce, zelenina, semena, dřevěné nebo proutěné ozdoby, sušené rostliny atd.); Jiné rizikové věci? - ANO/NE (Boty s hrubou podrážkou, použité stany atd.); Byl/a jste v posledních 30 dnech: - v kontaktu s jinými zvířaty než jsou psi/kočky? - ANO/NE (Pokud nejste zvěrolékař, jezdec na koni, tak samozřejmě NE.); - na farmě/balírně masa - ANO/NE (Pokud nejste farmář nebo řezník - NE.); - v lese/v horách/kempovat/lovit? - ANO/NE (Zaškrtnul jsem ANO, že jsem byl v lese ve městě a hned mi to zase škrtli.). Nakonec je seznam států, které jste navštívili v posledních 30 dnech (pokud nemáte v pase razítko, tak těžko něco zjistí).

  • Část 4 - Dovoz zboží. Přivážíte na Nový Zéland: Zakázané nebo regulované zboží? - ANO/NE (Zbraně, nože, CD/DVD, drogy, chráněnou faunu nebo flóru - zaškrtl jsem nůž a ptali se mě, jestli je tzv. "vystřelovací" - nebyl - no problem; + CD s ovladači k fotoaparátu a ptali se mě, jestli to není film - nebyl - no problem.); Více alkoholu nebo cigaret než je povoleno? - ANO/NE (Nad 17 let s sebou můžete mít jednu láhev s méně než 1125ml "tvrdého" alkoholu + 4,5l vína nebo 4,5l piva + 200 cigaret nebo 250g tabáku nebo 50 doutníků nebo mix všech tří věcí o váze menší než 250g.); Zboží pro osobní potřebu v hodnotě přes 700$? - ANO/NE (Pokud máte fotoaparát za 40000 Kč, tak ANO.); Máte s sebou více než 10000$ nebo ekvivalent v jiné měně? - ANO/NE.

  • Část 5 - Máte novozéladnský pas nebo povolení k pobytu? - skok na část 8; Máte australský pas nebo povolení k pobytu? - skok na část 7.

  • Část 6 - O jaký typ víza žádáte? - turisté: visitor's permit, WHS: work permit, studenti nad 3 měsíce: student permit.

  • Část 7 - Byl jste někdy odsouzen/a k 12 a více měsícům vězení, případně byl/a jste někdy deportován/a z nějakého státu? - ANO/NE.

  • Část 8 - Potvrzuji, že jsou všechny informace pravdivé, správné a úplné. - podpis a datum.

Pokud si koupíte pobyt u Student Agency, tak dostane český překlad Arrival Card s sebou a je to bez problémů (pokud to ovšem nezjistíte až po dvou týdnech na NZ jako já). Teoreticky by měla jít sehnat i u letecké společnosti.

Po vyplnění si udělejte seznam, co přivážíte a mohlo by být nebezpečné a ukažte ho společně s vyplněnou Arrival Card. Jestliže nebudete něco vědět, tak radši zaškrtněte, že to vezete a pak to celníkovi vysvětlete nebo ukažte. Já jsem měl a nahlásil: stan použitý v ČR, že jsem byl v městském lese, klasický otvírací nůž, CD s ovladači k fotoaparátu, použité boty a Horalky.

Nejprve mluvíte s celníkem, kterého zajímá pas, vyplněná Arrival Card a proč tam jedete, na jak dlouho a co děláte v rodné zemi. Nic nezjišťuje, takže stačí říct: Jedu se učit angličtinu a cestovat, jsem student (pokud vypadáte na 30 a méně) a někde pracuji. Pokud máte WHS, tak mu ho ukážete a on si ověří, jestli souhlasí údaje na vízu s údaji v pase. Pokud jste náhodou něco vyplnili špatně, např. máte nějaký překlep, tak se nic neděje, jen to musíte nahlásit a po vysvětlení by mělo být vízum bez problémů uděleno. A pamatujte: jedete hlavně cestovat nebo se učit angličtinu - kdyby se náhodou ptal na práci, tak řekněte, že si chcete např. zkusit práci na farmě nebo jen občas přivydělat během cestování.

Jakmile vám celník udělí work permit, tak si vyzvednete hlavní zavazadlo a jdete k úředníkovi, který se stará o nebezpečné produkty. Ten si opět prohlédne vyplněnou Arrival Card, případně mu ukážete mu boty, sušenky, nůž a CD (já jsem ukázal jen boty, ale v podstatě je ani nechtěl vidět, protože to byly obyčejné sportovní boty) a on se podle stavu bot a nálady se rozhodne, jestli půjdete do fronty na dekontaminaci nebo rovnou k rentgenům. Já měl použitý stan, takže moje cesta byla jasná. Horalky, boty, nůž a CD byly vyhodnocené jako bezpečné.

Až si vystojíte frontu na kontrolu nebezpečných věcí, tak dalšímu úředníkovi opět ukážete Arrival Card a on se rozhodne, co s tím. Pokud máte nějaké podezřelé jídlo, tak vám ho nejspíš zabaví, pokud máte použitý stan nebo boty, tak vám je vezmou na dekontaminaci a předají lístečky s číslem vašich věcí. Odtud jdete zpět do fronty na rentgen, kde čeká většina cestujících. Úředníkovi u rentgenu opět předáte Arrival Card a po projetí zavazadel rentgenem už jste skoro volní. Vyjdete hlavním vchodem a po pravé straně je okno, kde si případně vyzvednete vyčištěné věci. Již poslednímu úředníkovi předložíte lísteček s číslem vašich věcí a on vám je vrátí nebo sdělí, za jak dlouho to asi bude hotové.

Vítejte na Novém Zélandu...