neděle 30. října 2011

2x Všechno nejlepší!

Za prvé přeji všechno nejlepší mé sestřence, kterážto má patnácté narozeniny. Gratuluji k tomuto významnému životnímu jubileu. Tedy bydlet na Novém Zélandu, tak v pondělí může řídit auto. Ovšem tady u nás si jen půjde vystát frontu na ouřad kvůli občance :)

Pak tu máme druhého, neméně významného oslavence: můj mobilní přístroj. Někteří z vás ho možná zahlédli v muzeu nebo u prarodičů, je to totiž legendární Nokia 3310. A ten můj fešák slaví 10 let! Používání, samozřejmě. V šuplíku bydlí jen v (ne)civilizovaných státech, kde jeho dual band nestačí...

Nuže pohleďte sami: originální kryt, originální(!) folie na displeji, skoro neošoupaná písmenka (bo jsem líný psát zprávy) a jen pár škrábnutí z války. A to nepočítaněkrát spadl na zem, rozpadl se na atomy a následně byl zase složen.



Mno, abych ho jen nechválil, tak má už asi pátou nebo šestou baterii a jeden z důvodů, proč mě nebaví psát zprávy, je ten, že například "trojka" a "C" úplně dobře nefungují a musí se trochu přemlouvat...

A asi bych také měl dodat, že jeho starší brácha Mitsubushi Trium Aria, který po narození Nokie zdědila maminka (ehm, odkoupila za 2500), též stále funguje a dokonce s původní baterií. Nicméně s ním například nikdo na Božím Daru nepadal na zem v -10°C a po deseti metrech letu. Pozorný čtenář se jistě dovtípil, že některé skoky mi nevyšly. Ještě pozornější čtenář se nyní dovtípil, že se mi to nepovedlo víckrát... :)

Dalších 10 let bych mu asi přál zbytečně, protože tak dlouho to pravděpodobně už nevydrží. Bo lépe řečeno já. Páč co si budeme povídat, chlapec už nám trochu (ehm, ehm) zastarává a některé funkce mu prostě chybí. Ale co, stejně vesměs jen volám a občas napíšu sms. No a taky mám služební telefon. I když jen o šest let mladší, takže také žádný zázrak. Asi bych si měl říct o lepší.


neděle 2. října 2011

Narita - Tokyo and back

Aby si táta nestěžoval, že to tady není, tak tento bez 16 dnů dva roky starý příspěvek konečně zveřejním :-)

Možností, jak se dostat z mezinárodního letiště Narita do centra Tokia, máte několik. Je to taxi, autobus nebo vlak. Taxi je drahé (okolo 170 €), autobus také ponecháme stranou, protože o něm nevím zhola nic, a přejdeme rovnou k nejjednodušší a zárověň nejlevnější možnosti: vlaky.

Nejlevnější varianta je použít Limited express na Keisei Line. Lístky prodávají na letišti přímo u vchodu do stanice. Je možné si rovnou zaplatit i na navazující jízdu metrem společnosti Toei. U návazných spojů JR East už si nejsem jistý, minimálně na cestu zpět na letiště to údajně nejde.

Pokud chcete jet do části Tokia, kterou obsluhuje některá z Toei line (typicky např. Asakusa, s přestupem třeba i Shinjuku), tak pojedete pouze do stanice Aoto, kde následně přestoupíte na metro. V tu chvíli to ještě není tak docela metro, protože nejede pod zemí, ale nemusíte se bát, ono tam za deset minut zahučí. Pokud chcete pokračovat dále vlakem JR, tak je nejlepší jet až do Nippori.

Jednosměrný lístek na Limited Express rovnou do stanice Asakusa stojí 1060 jenů (1000 základ + 60 příplatek za metro). Pokud byste to kupovali zvlášť, tak to bude o něco dražší. Dejte si pozor na Skyliner od stejné společnosti, který je sice o něco rychlejší, ale skoro dvakrát tak drahý. Jezdí po stejné trase, ale oba vlaky jsou myslím poměrně jasně označené.

Pokud jste pohodlní a jedete rovnou do stanice Tokyo nebo Shinjuku, tak je nejlepší použít Narita Express. Je sice zhruba třikrát tak drahý, ale jede přímo a je to nejrychlejší způsob. Do stanice Shinjuku stojí 3110 jenů a do stanice Tokyo, odkud jezdí shinkanzeny, stojí 2940 jenů.

Zpět na letiště Narita jsem jel ze Shinjuku, ale protože jsem skrblík, tak jsem jel opět Limited Express. Lze to udělat dvěma způsoby: buď s jedním přestupem pomocí Yamanote line (JR) nebo se dvěma přes Shinjuku/Oedo a Asakusa line (Toei). Lístek do Narita by měl jít u Toei koupít rovnou, u JR jsem si ho koupil až na přestupu v Nippori (alespoň mi tvrdili, že dříve nejde). U Toei cenu nevím, ale tipuji okolo 1200 jenů. Pomocí JR to bylo 160 jenů do Nippori a pak klasických 1000 jenů.

Všechny názvy stanic jsou psány anglicky, takže se neděste, že občas píši Tokio (česky) vs. Tokyo (anglicky).